Debate në Kryesinë e PD/ Basha: Më thoni çfarë pune kanë Suel Çela dhe Qifja me formularët? Paloka: Çoji në Prokurori

Situata në PD vazhdon të mbetet e rënduar për shkak të përplasjes Basha-Berisha.

Në mbledhjen e Kryesisë ka pasur edhe një replikë mes kryedemokratit Lulzim Basha dhe deputetit demokrat Edi Paloka, njëherësh kreu i Këshillit kombëtar.

Debati ka lindur për akuzat e Bashës se firmat për Këshillin Kombëtar po mbildhen në presionet duke përmendur emrin e Suel Celës një mbështetës i PS-së.

Pjesë nga debati

Lulzim Basha: Kush më shpjegon çfarë pune ka Suel Cela, që mban peng kryetarët e grupseksioneve për të firmosur formularët? Çfarë pune ka Qifja me Kuvendin e PD? Po Tom Doshi? Kush a shpjegon?

Edi Paloka- Çoji ne prokurori Kryetar, mos na i trego këtu.

Lulzim Basha: Jam aq i përgjegjshëm sa të mos fus prokurorinë në parti, por ajo që dua të them është se gjithçka mund të ishte shmangur, nëse Sali Berisha do të kishte mbajtur fjalën dhe të mos e kishte përfshirë PD ne konfliktin e tij personal me SHBA. PD ka institucione, ka statut dhe nuk ka për të patur struktura paralele. Më 11 Dhjetor, mund të ketë tubim, por jo kuvend të PD. Paloka foli për mungesë vemendje nga unë për masakrën zgjedhore. Si i shërbehet kauzës së masakrës zgjedhore, kur të njëjtët persona janë thirrur, janë shtyrë apo u është shkelur syri nga Edi Rama per t’u përfshirë me formularët e PD? Nuk më dhatë asnjë përgjigje çfarë interesi ka Suel Çela? Po Qifja? Ça interesi ka Tom Doshi përveçse për të përçarë PD?

LEXO EDHE  Auditi/ KLSH: 50% të institucioneve më të rëndësishme në vend me risk të lartë në zbatimin e ligjit dhe përdorimit të fondeve

Nëse plani i “Foltores”, i Sali Berishës është t’i bëjë shantazh PD-së me sabotim të çfarëdo zgjedhjesh që kemi përpara, po ju them se e ka shumë gabim. Eshtë një fund realisht i i dhimbshëm për përmasat e figurës së tij, e kontributit të tij jo thjesht për PD, por për Shqipërinë tij. Shantazh PD-së se “po erdhën zgjedhjet, ne do t’ju dëmtojmë, që ju të mos arrini rezultat përballë Edi Ramës, ky është fundi. Uroj që të paktën këtë hap të mos e hedhë”!