Moti i keq godet Italinë dhe Kroacinë

Një valë moti i keq ka goditur sot ishullin italian të Sardenjës . Për shkak të reshjeve të vazhdueshme, u vendos që nesër të mbyllen të gjitha shkollat ​​e kryeqytetit të ishullit, Cagliari.

Një i moshuar është zhdukur në jug të Sardenjës. Ai u përpoq të dilte nga makina e tij dhe u përfshi nga ujërat e vrullshme. Në të njëjtën kohë, zjarrfikësit kanë mundur të shpëtojnë tre persona që ndodheshin në një vendkalim të pabarabartë që kishte përmbytur.

LEXO EDHE  Masat e reja anti-Covid në Kosovë

Njëkohësisht moti i keq po prek rajonin jugor të Pulias, ku për arsye paraprake u mbyll rruga që të çon në fshatin Kastro. Në Italinë veriore, jashtë Bolonjës, trenat u pezulluan përkohësisht për shkak të rrëshqitjeve të dheut, ndërsa Mbrojtja Civile Italiane është në gatishmëri në zonën e Gjenovës për shkak të reshjeve të dendura.