Protesta e serbëve para ambasadës/ Kurti nga Shkodra: Ka ekstremistë që nuk duan ta njohin Kosovën

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ndërsa ishte në Shkodër ku ndoqi ndeshjen e basketbollit, Shkodra-Prishtina, foli edhe për protestën e organizuar nga një grup serbësh përpara ambasadës së Kosovës në Serbi, ku një grup ekstremistësh të djathtë lëshuan thirrje ” Kosova është Serbi”.
Kryeministri Kurti deklaroi se ato janë një pakicë e inkurajuar nga Beogradi.

LEXO EDHE  Tiranë/ Dhunohet nga bashkëshorti, gruaja tenton vetëvrasjen

“Ka në Kosovë ekstremiste që nuk duan ta pranojnë realitetin dhe që shkojnë kundër vlerave demokratike dhe europiane, mirëpo ata janë një pakicë e papërfillshme ndonëse nganjëherë e dhunshme dhe besoj se në përgjithësi janë të inkurajuar nga Beogradi, energjia e tyre nuk vjen nga poshtë por nga lart”.