Rama e pranon: Po kemi naftën me çmimin më të shtrenjë në rajon (Video)

Kryeminsitri Edi Rama në një konferencë të jashtëzakonshme për të folur për krizën energjitike ka pranuar se në Shqipëri çmimi i naftës ëhstë më i shtrenjti në rajon.

Por sipas Ramës brenda çmimit të naftës janë edhe taksa e qarkullimit dhe ajo e karbonit, të cilat venet e rajonit i paguajnë në mënyra të veçanta.

Do të përballemi duke harruar se çfarë zgjedhje kemi bërë zgjedhje 30 vjet më parë, do të përballemi duke i kërkuar kryeministrit t mendojë vetëm sot për sot, do përballemi duke folur pa fakte, duke folur se ne kemi ujë pa fund, naftëtn duhet ta kemi të lirë. Apo do të bëjmë atë që bënë dje ata që i kemi zili sot. Paga e ministrave dhe deputetëve nuk ëhstë rritur asnjëherë ndërsa taksa ëhstë rritur, sepse kur unë hyrë në zyrën e kryministrit paga ime taksohej më pag se taksa e sanitareve, në vitin 2013 ulëm taksat për biznesin e vogël dhe rritëm taksat për biznesin e madh. Bashkqytetraë të dashur duhet ta dgjojmë më shumë njëri-tjetin, nuk jam këtu për tu bërë jetën më të vështirë. Nuk jam këtu as pët tu thënë se 30 vjet më parë zgjodhëm kapitalizmin që kush ka le të paguajë dhe kush nuk ka le të rrijë në errësirë, por nuk jam këtu as për ti rënë në top arkës së shtetit që asnjërit mos i dhëmbë koka sot. Unë nuk jam këtu as për të heshtur, kur më thoni Shqipëria prodjon vetë energjinë që i duhet. Në fakt jo, Shqipëria nuk e prodhon vetë të tërë energjinë që na duhet. Unë nuk jam këtu për të bërë sikur nuk dëgjoj as kur më thoni se ne prodhojmë vetë naftën që përdorim, por nafta jon ëhstë e rëndë ajo shitet jashtë për bitum nuk përdoret për makina. Sot biezlin dhe benzinën e kami më të shtrenjtën në rajon, por brenda kemi dhe taksën e qarkullimit siç është brenda edhe një taksë karboni’, tha Rama.

LEXO EDHE  Erdogan urdhëron shpalljen "non grata" të 10 ambasadorëve/ Përplasjet për njeriun e Soros