Kurz: Akuzat e rreme më japin forcë të mbrohem

Unë do të mbrohem nga akuzat e rreme dhe pikërisht sepse janë të rreme më japin forcën për të mbrojtur veten dhe për të ecur përpara, deklaroi kancelari austriak Sebastian Kurz për median.

“Është e drejtë që drejtësia të hetojë këdo, por prezumimi i pafajësisë, të paktën deri dje, është një shtyllë e demokracisë sonë”, shtoi Kurz.

“OEVP do të përpiqet të sigurojë stabilitet në vend. Deri tani ne kemi qeverisur mirë me të gjelbrit, edhe gjatë pandemisë, por nëse ata tani besojnë se duan të kërkojnë një shumicë të re, ata janë të lirë”, shtoi ai.

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, objektivi i një hetimi për korrupsion, dyshohet se ka përdorur fondet e qeverisë për të siguruar mbulim të favorshëm nga media.

LEXO EDHE  Nis gjyqi për ish-ministrin italian, rrezikon 15 vite burg

“Sebastian Kurz dhe nëntë të dyshuar të tjerë, si edhe tri organizata, po hetohen për vepra të ndryshme që lidhen me këtë rast”, tha prokuroria austriake në një deklaratë.

Sipas medieve austriake, nën shënjestër janë ambientet e Ministrisë së Financave si dhe Kancelaria.

“Midis 2016 dhe 2018, burime nga ministria u përdorën për të financuar sondazhe të opinionit, pjesërisht të manipuluara, që i shërbenin një interesi politik ekskluzivisht partiak”, shpjegoi prokuroria.

Në atë kohë, Kurz nuk ishte ende kancelar, por merrte pjesë në qeveri.