Përjashtimi i Berishës dhe referendumi në PD, Këlliçi: S´mund të cënojmë raportet me SHBA

Rreth 30 anëtarë të kryesisë së FRPD, nga 40 që ka ky forum, i kërkuan zyrtarisht Sekretarit të Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi dhe kreut të Këshillit Kombëtar, Edi Paloka të thërrasin një referendum për vendimin mbi përjashtimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar.

Por në kërkesën e depozituar ka munguar firma e kreut të FRPD, deputetit Belind Këlliçi, i cili është një prej deputetëve që i ka dalë në krah kreut demokrat Lulzim Basha.

Këlliçi ka zgjedhur tu drejtohet anëtarëve të PD me një mesazh, ku i kërkon të ruajnë qetësinë.

“Është një nismë e anëtarëve. Nuk ka pasur mbledhje. Kjo është një çështje e jona e brendshme që do marrë përgjigje”, shprehet Këlliçi për mediat. Por sipas tij, PD duhet të ruajë të pacënuar marrëdhëniet me SHBA, ndërsa kërkon një reflektim nga gjithkush.

LEXO EDHE  Akuza e Manjanit: Sa herë flet Kim, keni Ramën nga pas

Këlliçi thekson se PD nuk duhet të humbë asnjë anëtar të saj.

Ndërkohë nesër ish-Kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar nisjen e një turi takimesh me anëtarësinë e PD. Turi nis në Tiranë dhe sipas informacioneve në takimin që pritet të mbahet nesër në orën 18:00 do të jenë të pranishëm anëtarësia e degëve 1, 3 dhe 5 në Tiranë.

Kreu demokrat Lulzim Basha ka shmangur komentet lidhur me debatet e nisura në PD, por ka shprehur keqardhjen e tij për ashpërsimin e gjuhës dhe akuzave që i janë drejtuar nga ish-Kryeministri.