Debati në Kuvend, PD përcakton strategjinë për seancën ku do të paraqitet programi dhe votohet Qeveria

Partia Demokratike ka përcaktuar strategjinë që do të ndjekë gjatë seancës së nesërme parlamentare, ku krahas paraqitjes së programit të qeverisë dhe debatit, do të votohet edhe për përbërjen e kabinetit qeveritar “Rama3”.

Në mbledhjen e Grupit është vendosur që deputetët e opozitës të mos bëjnë asnjë pyetje lidhur me programin e Qeverisë, ndèrsa diskutimet e tyre t´i përqëndrojnë në çështjet e rendit dhe sigurisë, rindërtimin dhe menaxhimin e pandemisë.

Raportohet se për këto 3 çështje, deputetët e opozitës do të venë theksin në dështimet e Qeverisë.

LEXO EDHE  Publikohet fotoja e Davide Pecorellit i maskuar duke ecur rrugëve të Romës

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar demokrat, ku krahas kreut demokrat Lulzim Basha si dhe nënkryetarëve, Enkelejd Alibeaj, Jorida Tabaku e Grida Duma, ishin edhe deputetët Oerd Bylykbashi, Helidon Bushati, Albana Vokshi, Luçiano Boçi, Tomorr Alizoti dhe Edi Paloka.

Në mbledhje raportohet se kanë munguar deputetët Flamur Noka dhe Tritan Shehu, që publikisht janë deklaruar kundër kreut demokrat Basha, pas përjashtimit të Sali Berishës nga Grupi Parlamentar.