“Vëllezërit ndonjëherë dhe kritikojnë”, Bushati-Ndrecës: Pse Rama nuk kritikon Vuçiç

Një debat të fortë ka shkaktuar në opinionin publik shqiptar sulmi që Kryeministri Edi Rama i bëri ditën e sotme qeverisë së Kosovës në sy të Angela Merkel.

Kandidati për deputet i PS-së në Tiranë, Plarent Ndreca u mundua të mbronte Ramën teksa u shpreh se ‘vëllezërit ndonjëherë dhe kritikojnë’, në këtë mënyrë duke u përpjekur të justifikonte kritikat që i bëri Rama Kosovës përshkak se nuk pranon të bëhet pjesë e Ballkanit të Hapur.

Mirëpo ai ka hasur menjëherë në kundërshtinë e analistit Andi Bushati, i cili e ka pyetur Ndrecën se përse Rama nuk kritikon asnëherë Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

LEXO EDHE  Debatet/ "Do hanit bar", Noka: Pse tani çdo hamë, kashtë?!

Pjesë nga debati:

Ndreca: Vëllezërit edhe kritikojnë.

Bushati: Kritiko njëherë dhe Vuçiçin, jo vetëm liderin e Kosovës.

Ndreca: Z.Kurti është ftuar për të bërë një bashkëpunim që përshpejton procesin e Berlinit. A të mbaroj ?

Malaj: Jo mos e mbaro

Ndreca: O zoti Malaj, a ta shpreh qëndrimin tim. Ai i thotë hajde në tavolinë dhe flasim për katër liritë. Hajde të
flasim si të barabartë. Çfarë të keqe ka Kosov që të lëvizin njerëzit lirshëm me Serbinë, Shqipërinë.