Rrëzohet avioni, vd*s dëshmitari i gjyqit për ish-kryeministrin e Izraelit, mister shkaqet

Rrëzohet avioni dhe për pasojë kanë mbetur të vdekur ish-zëvendës drejtori në Ministrinë e Komunikimit të Izraelit, Haim Geron dhe gruaja e tij Esti.

70-vjeçari ishte një dëshmitar në gjyqin e korrupsionit ndaj ish-kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu duke ngritur pikëpyetje të mëdha për shkaqet e vërteta të aksidentit.

“Times of Israel” raportojn se avioni i vogël u rrëzua dje në Samos në rrethana ende të paqarta, ndërsa çifti i të moshuarve jetonin në Tel Aviv.

Afati kohor i rrëzimit, ngjarja:

Avioni privat me një motor, i tipit “Cessna 172”, me origjinë nga Izraeli, fillimisht u përpoq të ulet në aeroport, por dështoi dhe u rrëzua në Potokaki, në jug të Samos, pak pas orës 20:15.

LEXO EDHE  Mjeku: Po testohen dy ilaçe të reja kundër Covid-19

Një alarm u dha menjëherë dhe filluan hetimet, në të cilat morën pjesë një helikopter Super Puma, anije të Marinës, një anije Frontex dhe anije private.

Sipas dëshmitarëve, avioni “Cesna” kishte një problem në lartësinë e aeroportit “Aristarchos”, u lëkund në ajër, shpërtheu dhe më pas ra në det.