Kthesë në hetimet për ekzekutimin e Presidentit të Haitit, Kryeministri i vendit shënjestrohet nga prokuroria

Kryeprokurori i Haitit ka ngritur një hetim kundër kryeministrit Ariel Henry në lidhje me vrasjen e Presidentit Jovenel Moise në korrik .

Bed-Ford Claude, komisioneri qeveritar i Port-au-Prince të martën i kërkoi gjyqtarit që heton vrasjen të akuzojë Henry për përfshirje në këtë çështje për telefonatat e supozuara telefonike që Henry bëri me një nga të dyshuarit kryesorë.

Claude gjithashtu kërkoi që Henry të ndalohej të largohej nga Haiti “për shkak të rëndësisë së fakteve të ekspozuara”.

LEXO EDHE  “Gjithçka duket e errët”, talebanët marrin një tjetër masë, përjashtojnë vajzat nga shkollat e mesme

“Ka mjaft elemente komprometuese për të ndjekur penalisht Henrin dhe kërkuar padinë e tij të plotë,” shkroi Claude në urdhër.

Vrasja e Moise më 7 korrik e ka zhytur Haitin, një komb që tashmë po lufton me paqëndrueshmërinë e përhapur politike dhe dhunën në rritje të bandave, në një krizë më të thellë.