Gruaja e Michael Schumacher flet për gjendjen e ish-kampionit të F1

Gruaja e Michael Schumacher, Corinna, ka treguar në një dokumentar të Netflix, se ish-kampioni botëror i Formula 1 është ende duke luftuar për t’u shëruar nga dëmtimi i trurit si pasojë e aksidentit me ski.

“Të gjithëve na mungon Michael, por Michael është këtu, ndryshe, por këtu,” thotë Corinna. “Ai ende më tregon se sa i fortë është çdo ditë.”

Përditësimet mbi shëndetin e ish-yllit të Ferrarit kanë qenë të rralla që nga aksidenti në vitin 2013, veçanërisht nga familja.

“Ne jemi bashkë. Jetojmë së bashku në shtëpi. Bëjmë terapi. Ne bëjmë gjithçka që mundemi për ta bërë Michael-in më mirë dhe për t’u siguruar që ai është rehat. Dhe thjesht ta bëjmë atë të ndiejë familjen tonë, lidhjen tonë. Dhe pa marrë parasysh çfarë, unë do të bëj gjithçka që mundem. Ne të gjithë do ta bëjmë. Po përpiqemi të vazhdojmë si familje, ashtu siç i pëlqente Michael-it dhe i pëlqen ende. Po vazhdojmë jetën.

Ne gjithmonë i kishim kaluar garat e tij në mënyrë të sigurt. Kjo është arsyeja pse isha e sigurt se ai kishte disa engjëj mbrojtës që po kujdeseshin për të. Nuk e di nëse është një lloj muri mbrojtës që e mendon vetë ose është kështu sepse je në njëfarë mënyre naive, por thjesht nuk më ka shkuar në mendje se diçka mund t’i ndodhë Michael-it.

Unë kurrë nuk e fajësova Perëndinë pse ndodhi. Ishte [aksident], thjesht fat i keq, i gjithë fati i keq që dikush mund të ketë ndonjëherë në jetën e tij,” shprehet ajo.

LEXO EDHE  Chiara Ferragni dhe Fedez tregojnë për herë të parë arsyen e sherrit që bëri xhiron e rrjetin

“‘Schumacher’ përmban intervista të rralla dhe pamje arkivë të pabotuara më parë dhe gjurmon një portret shumë të ndjeshëm dhe kritik të shtatë herë kampionit të botës. Ky është i vetmi film i mbështetur nga familja e tij,” shkruan Netflix.

Dokumentari do të publikohet më 15 shtator.