Mark Marku: Elda Hotin e ka futur në listë Lulzim Basha dhe Gazmend Bardhi

Deputeti i dorëhequr i PD, Mark Marku, i ftuar në ‘Opinion’ ka shpjeguar mekanismin e vendosjes së emrave të kandidatëve në listë.

Marku tha se vendosja e Elda Hotit në listat e PD është bërë nga Lulzim basha dhe Gazment Bardhi. Sipas tij ajo u fut në listë si propozim i PR, edhe pse mandte mandatin e LSI.

Pjesë nga biseda:

Gazetarja: A mbani përgjegjësi ju për dorëheqjen sepse juve tani në parlament ju zëvendëson Elda Hoti, e cila nuk ëhstë votuar dhe për më tepër në legjislaturën që po lëmë pas prfaqësonte LSI-në në parlament? Ajo ëhstë futur në lista si propozim i PR.

Marku: Kam debatuat për Elda Hotin pasi realisht nuk e njihja. Nuk e dija as që ishte deputete. Madje unë kam patur debate të forta për lsitat, pasi kam thënë snuk dua të jem pjesë e një grupi batakccinjsh. madje unë në vend të zonjës Hoti kisha propozuar një djalë shumë të mirë nga Rrësheni, që të ishte ai si kandidat. Por kur më erdhën listat pashë emrin e saj. Elda Hotin e kanë futur në lista Gaz Bardhi dhe Lulzim Basha. U kërkova llogari dhe më thanë që nuk kanë ccfarë t’i bëjnë aleatit.

LEXO EDHE  Mbledhja e parë e qeverisë, Rama u kërkon ministrave zbatimin e kodit etik: Kush e shkel, të lirojë vendin