Parada ushtarake/ Talebanët tregojnë aftësitë në artet marciale (Video)

Gjatë një parade ushtarake, talebanët zbuluan zbuluan armët e tyre, ndërsa pamjet u transmetuan në televizionin shtetëror.

Parada ushtarake përfshinte kamionë të ngarkuar me jelekë vetëvrasës, pajisje shpërthyese të improvizuara si dhe makina të blinduara.

“Daily Mail” ka publikuar një video kus shihen luftëtarët talebanë që kryejnë lëvizje dhe manovra të arteve marciale. Të veshur me kapuçë të zinj që fshehin tiparet e tyre të fytyrës, ata thyejnë pllakat me dorë.

LEXO EDHE  Nis restaurimi i ‘Notre Dame’ dy vite pas zjarrit shkatërrues

Luftëtarët që mbanin armë u shfaqën gjithashtu duke praktikuar të shtënat me armë drejt objektivave, ndërsa pamjet u publikuan nga udhëheqësit e talebanëve. Parada e armëve erdhi pasi u zbulua se SHBA la deri në 48 avionë në duart e grupit terrorist, megjithëse nuk dihej se sa prej tyre ishin të funksionalë.