VIDEO/ Akuza për trafik dro*e, shqiptarët u kapën të fshehur në çati

Disa persona, mes të cilëve edhe shqiptarë, janë arrestuar në një operacion policor nga autoritet spanjolle dhe Europol.

Ndërkohë mediat ndërkombëtare kanë publikuar pamjet e operacionit të bastisjes së banesave për arrestimin e grupit të shqiptarëve që akuzohen se merreshin me menaxhimin e plantacioneve të kanabisit në Spanjë. Nga pamjet duket se disa prej të arrestuarve janë kapur në çatitë e ndërtesave që janë kontrolluar nga policia.

LEXO EDHE  Ekzekutoi gruan dhe djalin 5 vjeçar, vetëvritet në burg 39-vjeçari

Droga më pas trafikohej nëpër Europë.

Përmes kultivimit të kanabisit në të ashtuquajturat shtëpi bari ata akuzohen se kanë vjedhur energji në vlerën e 1.6 milionë euro.

“Grupi i organizuar kriminal ishte i strukturuar në mënyrë hierarkike, me degë që vepronin në rang ndërkombëtar. Disa nga anëtarët e tij të arrestuar kanë historik të trafikut të drogës në vende të ndryshme” thuhet në njoftimin e Europol.