Historia tronditëse/ Talebanët trokitën në derën e saj 3 herë, herën e katërt e vranë

Najia ishte në shtëpi me tre djemtë dhe vajzën e saj të vogël në një fshat të vogël në Afganistanin verior, kur luftëtarët talebanë trokitën në derën e tyre.

Vajza e Najias, Manizha, 25 vjeç, e dinte që ata do të vinin. Nëna e saj i kishte thënë se kishin bërë të njëjtën gjë tri ditët e mëparshme, duke kërkuar që ajo të gatuante ushqim për deri në 15 luftëtarë.

“Nëna ime u tha atyre,” Unë jam e varfër, si mund të gatuaj për ju? “, tha Manizha. “(Talebanët) filluan ta rrahin. Nëna ime u rrëzua dhe ata e goditën me armët e tyre – AK47”.

Manizha tha se ajo u bërtiti luftëtarëve të ndalonin. Ata u ndalën për një moment para se të hidhnin një granatë në dhomën tjetër dhe të iknin, ndërsa flakët u përhapën, tha ajo. Nëna e katër fëmijëve vdiq nga rrahja.

Talibanët mohuan vrasjen e Najias, nënës në provincën Faryab, por fjalët e tyre kundërshtohen nga dëshmitarët dhe zyrtarët lokalë të cilët konfirmuan vdekjen e një gruaje 45-vjeçare, shtëpia e së cilës u dogj.

Sulmi vdekjeprurës i 12 korrikut në shtëpinë e Najia në provincën Faryab ishte një pamje tronditëse e kërcënimit me të cilin përballen tani gratë në të gjithë Afganistanin pas marrjes nën kontroll të kryeqytetit Kabul nga ana e talebanëve. CNN po përdor pseudonimet për Najia dhe Manizha për të mbrojtur identitetin e tyre për arsye sigurie.

Në 10 ditë, militantët talebanë pushtuan dhjetëra kryeqytetet krahinore të lëna të prekshme nga tërheqja e trupave amerikane dhe aleate. Shpejtësia e përparimit të militantëve i kapi banorët vendas në befasi.

LEXO EDHE  Ish-mësuesja tregon si fiton 200 mijë dollarë në muaj

Disa gra thanë se nuk kishin kohë për të blerë një burkë në përputhje me rregullat e talebanëve, që gratë duhej të mbuloheshin dhe të shoqëroheshin nga një i afërm mashkull kur të dilnin nga shtëpia.

Për gratë e Afganistanit, pëlhura përfaqëson humbjen e papritur dhe shkatërruese të të drejtave të fituara gjatë 20 viteve; e drejta për të punuar, studiuar, lëvizur dhe madje edhe për të jetuar në paqe.

Zëdhënësi i talebanëve Suhail Shaheen tha të hënën se nën talebanët vajzat do të lejoheshin të studionin. “Shkollat ​​do të jenë të hapura dhe vajzat dhe gratë, ata do të shkojnë në shkolla, si mësuese, si studente,” tha ai.

Por historitë nga vendasit në terren japin një pamje të ndryshme – dhe ka një mosbesim të thellë ndaj militantëve që shkaktuan një mjerim të tillë nën sundimin e tyre të fundit.

Në korrik, Komisioni i Pavarur i të Drejtave të Njeriut në Afganistan tha në zonat e kontrolluara nga talebanët, gratë ishin urdhëruar të mos merrnin pjesë në shërbimet shëndetësore pa një kujdestar mashkull. Televizioni u ndalua dhe mësuesit dhe studentët u udhëzuan të mbanin çallma dhe të mbanin mjekër.

Studiuesit fetarë, zyrtarët qeveritarë, gazetarët, mbrojtësit e të drejtave të njeriut dhe gratë ishin bërë viktima të vrasjeve, tha komisioni.

Kur talebanët kontrolluan për herë të fundit Afganistanin, gratë që nuk iu bindën urdhrave u rrahën.