“Talebanët do vijnë për njerëz si unë e do më vras*n”, mesazhi prekës i Kryebashkiakes në Afganistan

Talebanët kanë marrë pushtetin në Afganistan, pas 20 vjetësht, ndërsa trupat amerikane kishin filluar tërheqjen nga vendi ku dy dekada më parë nisi ofensiva më e madhe kundër terrorit nga një koalicion i gjerë, i udhëhequr nga SHBA.

Tashmë që talebanët kanë marrë kontrollin dhe një nga udhëzimet e para ishte që gratë mos dilnin nga shtëpitë, në rrjete sociale është shpërndarë reagimi i kryebashkiakes së parë femër në Afganistan, Zarufa Ghafari .

LEXO EDHE  Islanda zgjedh parlamentin e parë evropian me shumicë femra

Ghafari e cila ka humbur shpresat për ndryshim të situatës, në një status në rrjetin social “Twitter” ka shkruar:

“Jam ulur duke pritur që ata të vijnë. Nuk ka asnjë njeri që të më ndihmojë mua apo familjarë të mi. Ata do të vijnë për njerëz si unë dhe do të më vrasin”.