Sa afganë pritet të strehohen në Shqipëri dhe ku do akomodohen? Avokati zbulon detajet

Pakistan's Army soldiers talk with people who gather to cross at the Friendship Gate crossing point in the Pakistan-Afghanistan border town of Chaman, Pakistan August 12, 2021. REUTERS/Abdul Khaliq Achakzai NO RESALES. NO ARCHIVES

Avokati Altin Goxhaj ka publikuar në rrjetet sociale një informacion sipas të cilit në Shqipëri do të strehohen 7500 afganë. Goxhaj shkruan se ato do të vendosen në 3 bashki, Cërrik, Kavajë (Golem) dhe Pukë.

Sipas Goxhajt, afganët do të strehohen në kampingje druri, të ngjashme me atë të kampit të Manzës.

“Paketa e pare 7500 individe… Po i grumbullojnë ne Turqi dhe Irak fillimisht. Breda javes sjellin 600 te paret.

Do jene 3 qyteza, Cerrik, Golem (Kavaje) dhe Puka… Nuk do kete kampe por qyteza. Do ngrihen me prefabrikat dhe dru.

Do jene si kampi i Manzes qe ka 4000 muxhahedin. Do jene 2500 ne Cerrik, 2500 ne Golem dhe 2500 ne Puke mendohet…
Se sa vijne me pas nuk di te them por kjo eshte partia e pare e DASH”, shkruan Goxhaj.

Postimi nga Altin Goxhaj

EKSKLUZIVE: JA KU DO I PLASIN 7500 AFGANËT E PARË.

Burimi është i sigurtë brenda sistemit.

Ju e dini që burimet tona kanë rekorde besueshmërie 😉

Kam ca info interesante per keta afganet…

Paketa e pare 7500 individe…

Po i grumbullojnë ne Turqi dhe Irak fillimisht.

Breda javes sjellin 600 te paret.

Do jene 3 qyteza, Cerrik, Golem (Kavaje) dhe Puka…

Nuk do kete kampe por qyteza.

LEXO EDHE  Kim takim me prokurorët e SPAK: Ndjekje penale për këdo që dëmton shqiptarët dhe pasurohet përmes krimit e korrupsionit

Do ngrihen me prefabrikat dhe dru.

Do jene si kampi i Manzes qe ka 4000 muxhahedin.

Do jene 2500 ne Cerrik, 2500 ne Golem dhe 2500 ne Puke mendohet…

Se sa vijne me pas nuk di te them por kjo eshte partia e pare e DASH.

Qeveria do thote se ershen vetem 600 intelektueler…

Parafabrikatet duhet të kenë ardhur qe me operacionin e madh, stervitjen e madhe “Defender Europe”.

Kane ardhur konteinere te tere dhe jane depozituar ne Kuçove dhe ca reparte te tjera ne Elbasan Durres dhe Tirane…

Do montohen dhe do jene qyteza… per 5-6 vite… ato mandej mbase i mbushin me te tjere.

Po planifikojne ndertimin e banesave me dru aty po nga keta te fortet e Pukes… keta do ta marrin tenderin per ngritjen e kampeve.

Jane dy fshatra ne Periferi te Pukes, Lyf dhe Kçira…

Ato do ti rindertojne dhe do ti bejne komode per keta… me pretendimin se shume afgane jane nga zona malore dhe jane te teritor te pershtatshem.

Ndaj i vune dhe zjarrin ca livadheve atje.

Puna eshte se banoret kane kohe qe e kane marre vesh… ne Puke dhe jane tremb shume… sidomos ata te dy fshatrave se mos u marrin tokat.