FOTO/ Mbi 40 mijë shqiptarë të Kosovës zgjedhin bregdetin shqiptar, fluks automjetesh në Morinë

Rreth 40 mijë shqiptarë të Kosovës raportohen se kanë hyrë përmes pikës së kalimit kufitar të Morinës në Shqipëri për të kaluar pushimet.

Kjo ka bërë që fluksi i lëvizjes në aksin Morinë-Kukës të jetë shumë i lartë, ndërsa janë krijuar rradhë të gjata automjetesh.

Policia kufitare e Morinit për të shmangur radhët e gjata dhe vonesat për shkak të fluksit ka punuar me tetë sportele e procedurë të përshpejtuar.

LEXO EDHE  E rëndë/ I vuri zjarrin tokës, humb jetën nga asfiksia 59-vjeçari në Kavajë

Duket se pushuesit nga Kosova kanë zgjedhur bregdetin shqiptar për të pushuar, ndërkohë që qeveria Kurti ka paralajmëruar një ashpërsim të masave anti-Covid për të vënë nën kontroll pandeminë.