E pazakontë/ Muzikanti futet ne sallën e operacionit duke i rënë buzukut (Video)

Dimitris Kyrtsos, një muzikant i njohur grek iu nënshtrua një operacioni të vështirë në kokë për heqjen e një tumori. Medait e huaja raportojnë se ai zgjodhi ta kryente këtë operacion duke luajtur buzuki. Siç shpjegon 37-vjeçari nga Veria, ideja për të pasur me vete instrumentin e tij muzikor të preferuar gjatë operacionit erdhi kur ai pa pacientë të tjerë jashtë vendit në operacione të ngjashme në tru, duke luajtur muzikë.

Duke parë video në YouTube me operacione të ngjashme, pashë një burrë që po operohej duke luajtur një kitarë dhe një tjetër duke luajtur një violinë gjatë operacionit. Mendova “pse jo unë?”. Ia sugjerova mjekut tim, dhe pas shumë diskutimeve vendosëm që operacionin ta kryenim me instrumentin tim të preferuar.

Ndërsa mjekët treguan se ai nuk ishte nën anestezi të përgjithshme, që do të thotë se ishte i vetëdijshëm, duke zgjedhur për këngën e parë “Mavromata mou”, të cilën ia kushtoi gruas së tij.

LEXO EDHE  Tensioni, Vuçiç: Në rast konflikti në Kosovë, do t’i japim NATO-s 24 orë kohë të reagojë

Burimi:lifo.gr