Spanja dhe Portugalia rrezikohen nga zjarret

Spanja dhe Portugalia janë përfshirë nga një valë të nxehti me rrezik shumë të lartë për zjarre në pjesën më të madhe të gadishullit, paralajmëruan sot autoritetet në të dyja vendet.

Këto rreziqe janë edhe më shqetësuese në Spanjë dhe Portugali, duke qenë se pellgu i Mesdheut ka qenë prej disa javësh skenë zjarresh shkatërruese, veçanërisht në Greqi dhe Algjeri.

“Në Spanjë, rreziku i zjarrit vlerësohet “ekstrem” në pjesën më të madhe të vendit, sot dhe të premten”, tha Agjencia Meteorologjike Kombëtare (AEMET), që ende nuk ka dhënë parashikimin e saj të rrezikut për ditët në vijim, raporton AFP.

LEXO EDHE  E rëndë/ Nuk e pranonte ndarjen, i riu i ngul pjesë metalike në fytyrë ish-të dashurës (FOTO)

“Në Portugali, alarmi i zjarrit është “maksimal” midis të enjtes dhe të hënës në rajonet veriore dhe qendrore të brendshme të vendit, si edhe në disa zona të Algarves”, raportoi Météo Portugal.