Sistemi VAR “zbarkon” në Shqipëri, ja kur do të luhet ndeshja e parë nën monitorimin e teknologjisë

Ndeshja e kombëtares kuqezi me Hungarinë në “Air Albania” do të jetë e para që do të luhet nën monitorimin e VAR.

UEFA bëri të ditur se si rrjedhoje e një vendimi të marrë nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s në korrik, sistemi i Video Asistan Referee, VAR, do të përdoret në të gjitha ndeshjet e mbetura, të kualifikueseve europiane për Kupën e Botës “Katar 2022”  duke nisur nga shtatori.

LEXO EDHE  E papritur/ Marku dështon në matjen e parë zyrtare para ndeshjes për titull

Kjo do të thotë se Shqipëria do të luajë ndeshjet e saj të radhës, atë me Poloninë në Varshavë në 2 shtator dhe përballë Hungarisë në “Air Albania” 3 ditë më pas me sistemin e moviolës në fushë.