Arrestohet një nga drejtuesit e “Ndrangheta”-s. Ishte dënuar me burgim të përjetshëm për vrasje

Policia spanjolle ka arrestuar një nga drejtuesit e organizatës më të fuqishme të krimit të organizuar në Itali, ‘Ndrangheta’, e cila kontrollon pjesën më të madhe të tregtisë së kokainës në Evropë.

Një nga personat më të kërkuar në Itali u arrestua në Madrid nga një operacion i përbashkët i kryer me policinë italiane. 60-vjeçari ishte i lidhur me grupe kriminale të cilat merreshin me trafikun e drogës.

Domenico Paviglianiti ishte liruar në Tetor 2019, në bazë të një llogaritjeje të gabuar të dënimit. Ai ishte larguar nga Italia për t’u arrestuar më pas në Spanjë.

LEXO EDHE  Përkeqësohet situata/ 768 të infektuar, rritet numri i v*ktimave në 24 orët e fundit në Shqipëri! Harta

Ai konsiderohet një element i rëndësishëm i familjes Ndrangheta që ende vepron në bashkitë San Lorenzo, Bagaladi dhe Condofuri me degë në Italinë Veriore, në veçanti në Lombardi, dhe në Amerikën e Jugut e cila merret me trafikim të lëndëve narkotike.