‘Gjaku lahet me gjak’/ Arrestohet vrasësi i shqiptarit, detaje nga krimi i rëndë

Natën midis 1 dhe 2 korrikut, një 23-vjeçar shqiptar humbi jetën dhe shoku i tij, një italian 35-vjeçar, përfundoi në koma dhe është akoma i shtruar në spital, pas sulmit me shkopa bejsbolli që të paktën dy të tjerë ndërmorrën kundër tyre.

Pas pothuajse 1 muaji, policia italiane ka arritur të arrestojë një të dyshuar, shtetas maroken, i cili ka bashkëpunuar me autorin tjetër në sulmin ndaj viktimës dhe mikut të tij italian.

Marokeni, 35 vjeç, po ikte nga Mantova dhe u identifikua nga karabinierët në bordin e një treni në provincën e Varese, ndoshta i drejtuar jashtë vendit.

Akuzat kundër tij tashmë janë shumë të rënda: bashkëpunim në vrasje dhe tentativë vrasje.

35-vjeçari, sipas hetimeve të deritanishme të kryera nga Njësia Hetimore e koordinuar nga prokuroria, është një nga dy autorët që sulmuan dy persona të tjerë me shkop bejsbolli në parkingun e qendrës tregtare natën midis 1 dhe 2 korrikut të kaluar.

Gjatë këtij episodi të dhunshëm, humbi jetën 23-vjeçari shqiptar Atiljo Ndrecaj, i cili vdiq në spital pasi u mor vendimi për të shkëputur makinerinë që e mbajti atë gjallë, ndërsa shoku i tij Pierfrancesco Ferrari, 35 vjeç nga San Giorgio Bigarello, është ende në spitalin e qytetit ku po përballet me një rikuperim të gjatë pasi luftoi për ditë të tëra mes jetës dhe vdekjes.

LEXO EDHE  Shehu: Berisha po rigjallëron PD-në

Por 35-vjeçari i arrestuar nga karabinierët nuk do të ishte autori i vetëm i rrahjes së dhunshme.

Në fakt, së bashku me të, sipas hetimeve, do ishte edhe një subjekt tjetër që po kërkohet aktualisht dhe në të cilin po përqendrohet vëmendja e karabinierëve dhe prokurorit.

Sa i përket arsyeve që çuan në rrahje tani për tani, hetuesit mbeten konfidencialë, por është e qartë se kishte fërkime të mëparshme midis dy grupeve që atë natë çuan në shpërthimin e agresionit brutal.

Për të qenë vendimtar për arrestimin dhe identifikimin e dy sulmuesve të dyshuar, u deshën disa dëshmi të drejtpërdrejta përveç gjetjeve të zbuluara nga policia e Parmës.

Në fakt, në vendin e rrahjes, përveç Ndrecajt dhe 35-vjeçarit nga Mantova, karabinierët gjetën edhe shkopin e bejsbollit, shishe birre të zbrazura dhe disa rroba të njomura me gjak që ka shumë të ngjarë që i përkisnin njërit prej dy sulmuesve.

Dy ditë pas episodit, në vendin e rrahjes u lanë lule dhe një mesazh shqetësues që ngjalli frikën për një hakmarrje të shpejtë: ‘Gjaku lahet me gjak’