Aksidenti tragjik/ Kamioni përplaset me autobusin, humbin jetën 41 persona

Të paktën 41 persona kanë humbur jetën në një aksident automobilistik në jug të Malit, Afrikë pas përplasjes së një kamioni mallrash me një autobus.

Sipas televizionit shtetëror ORTM shoferi i kamionit humbi kontrollin duke u përplasur me autobusin, rreth 20 kilometra larg qytetit të Segu.

LEXO EDHE  Islanda zgjedh parlamentin e parë evropian me shumicë femra

33 persona janë plagosur dhe ndodhen në spital në kujdesin e mjekëve.

Afrika është një nga vendet me rrugët më të rrezikshme në botë dhe 26 persona për 100.000 banorë vdesin në aksidente rrugore, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë