VIDEO/ Zjarret në Gjirokastër, dorëzohet Peleshi: E pamundur, duhen evakuuar banorët

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, u shpreh se situata e zjarreve në Gjirokastër është jashtë kontrollit. Pothuajse i dorëzuar, Peleshi i ka drejtuar një apel banorëve që të dalin nga banesat, të evakuohen dhe të mos bëjnë rezistencë.

“Jemi në Gjirokastër. Është një situatë shumë e vështirë me vatra zjarri të lokalizuara në vende të ndryshem. Nuk është kollaj të vendosen në kontroll. Kemi humbje jete.

LEXO EDHE  Von der Leyen nga Tirana: E ardhmja e Shqipërisë është në BE

Me pak fjalë duhet evakuim në këto tre fshatra. Ju bëj thirrje banorëve të mos rezistojën dhe të largohen nga fshati,. Ne do të bëjmë më të mirën.

Do t’i përqëndrojmë të gjitha forcat për të bërë më të mirën. Ju lutem bashkëpunoni për të dalë nga banesat,” tha Peleshi.