Kevin Zefi, talenti me origjinë shqiptare që refuzoi PSV dhe Juven për të luajtur me Interin

Këto ditë te Interi do të zbarkojë një talent irlandez. Me origjinë shqiptare dhe me prindër shqiptar, (nga Shkodra), bëhet fjalë për Kevin Zefi, mesfushori me tipare sulmuese i cili ka hyrë në histori si shënuesi më i ri në kampionatin irlandez, vetëm 15 vjeç e 206 ditë në ndeshjen mes Shamrock Rovers dhe Longford, nëntorin e kaluar.

Përflitej që në merkaton e Janarit për një transferim të tij te Interi por konkurrenca ishte shtuar dhe gjithsesi në fund, zikaltërit vendosën të investonin te 16-vjecari të cilit i skadoi kontrata me kampionët e Irlandës.

Për të flitet mirë kudo në shtypin irlandez dhe atë britanik, pritet shumë dhe në fakt që tani, në këtë moshë, Zefi ka shënuar 6 gola e 5 asiste me ekipin U15 të përfaqësueses së Irlandës.

LEXO EDHE  Kallaku: Teuta ka 24 kapitenë, Partizani dhe Vllaznia rivalët tanë

Ka zgjedhur Irlandën pasi atje ka lindur por prindërit shqiptarë nuk e kanë fshehur asnjëherë dëshirën për ta parë edhe me Shqipërinë por zgjedhja do t’i takojë lojtarit.

Ndërkohë që Interi ka mposhtur konkurencën e Juventusit dhe PSV për të arritur te akordi me lojtarin i cili do të hedhë firmën me zikaltërit dhe më pas do të luajë me tê rinjtë në kampionatin Primavera me synimin te ekipi i parë në të ardhmen.