VIDEO/ Hidhet në erë furgoni, vdesin pesë anëtarë të ekipit të futbollit

Një tragjedi e madhe ka ndodhur në Somali, atje ku një furgon ku udhëtonin një ekip futbolli u hodh në erë me një sulm me bombë, duke vrarë të paktën pesë pjesëtarë të klubit të Jubbaland.

Raportohet se mes të vrarëve është edhe presidenti i klubit somalez. Edhe pse ende nuk dihen të gjitha detajet e tragjedisë, mediat botërore shkruajnë për dy skenarë të mundshëm.

E para është se furgoni u ndesh me një bombë që ishte vendosur në rrugë dhe u aktivizua nga një distancë, dhe e dyta është se një kamikaz u hodh mbi furgon.

Gjithashtu thuhet se futbollistët e Jubbaland shkuan në një turne lokal ku mbrojtën titullin, dhe sulmi lidhet me zgjedhjen e katër senatorëve të rinj në qytetin Kismayo dhe grupit militant Al-Shabbab.

LEXO EDHE  Ndeshja për titull, mesazhi i Florian Markut

Presidenti somalez Mohamed Abdullahi Farmajo u ka dërguar mesazhe ngushëllimi familjeve të viktimave të shpërthimit në Kismay.