Vatër gjigante zjarri në Greqi, njerëzit probleme me frymëmarrjen. Evakuohen 3 fshatra

Një zjarr i madh ka shpërthyer pak momente më parë në Ziria, Achaia, në një zonë pyjore.

Sipas mediave greke, zjarri po përhapet me shpëjtësi për shkak të erërave të stuhishme,duke krijuar një front shumë të madh.

Sipas informacioneve, u dha një urdhër për evakuimin e fshatrave Ziria dhe Ano Ziria, si dhe ndalimi i kalimit të automjeteve në Rrugën Kombëtare, në lartësinë e Drepanos.

LEXO EDHE  Tragjedia në Tetovë, protesta për drejtësi

Mediat lokale raportojnë se shumë banorë të Kato Ziria po përjetojnë probleme të frymëmarrjes. Njësitë e EKAB nxitojnë në vend për të ofruar ndihmë.

Sipas zjarrfikësve, 18 zjarrfikës janë mobilizuar me 9 automjete, ndërsa është kërkuar ndihma e mjeteve ajrore.