Rrezik nga zjarret dhe erë e nxehtë me ngrimca rëre, çfarë ndodh të dielën/ Paralajmërimi

Në 10 qarqe të vendit parashikohet situatë e rrezikshme për rënien e zjarrjeve. Ky është paralajmërimi i IGJEUM nëpërmjet njoftimit zyrtar, që parashikon zonat e rrezikut me rritjen e temperatuve mbi 40 gradë celcius.

Veç temperaturave të larta IGJEUM paralajmëron se era që do të fryjë do të jetë tejet e nxehtë dhe e shoqëruar me rërë që e kanë prejardhjen nga Saharaja.

Më poshtë njoftimi i plotë

ZJARRET NË PYJE
——————–
Sot pasdite (e shtunë dt.31) dhe nesër (e diel dt.01) pritet nivel “I LARTË” rreziku në pothuajse të gjitha qarqet e vendit. Vetëm
në qarqet Dibër dhe Durrës pritet nivel “I MODERUAR” rreziku (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Në qarqet
Dibër dhe Durrës pritet rrezik “I LARTË” vetëm në zona të lokalizuara, konkretisht: Dibër (perëndim) dhe Durrës (jug).
Rreziku pritet të jetë më i lartë ditën e nesërme.
PARASHIKIMI METEO
————————–
RESHJET
Sot pasdite (e shtunë dt.31) dhe nesër (e diel dt.01) nuk priten reshje (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).
TEMPERATURAT
Nesër (e diel dt.01) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:
në bregdet: 23 / 36 °C
në vendet e ulëta: 20 / 41 °C
në vendet malore: 16 / 36 °C
Era
Sot pasdite (e shtunë dt.31) dhe nesër (e diel dt.01) era pritet të fryjë e lehtë deri në mesatare. Vala e të nxehtit gjatë ditëve në vijim, përveç temperaturave të larta, do të shoqërohet edhe me pluhur me origjinë nga shkretëtira e Saharasë.

LEXO EDHE  Debatet në PS e Shkodrës, Alibeaj: Rama-Doshi-Rakipi po ndajnë tortën e masakrës zgjedhore

Dokumenta bashkëngjitur