I kemi parë në “El Clasico”, UEFA cakton gjyqtarët për ndeshjen e parë të Laçit

Në turin e tretë kualifikues të Konferencë Ligës Laçi do të përballët me Anderlehtin. Takimi i parë do të luhet më 5 gusht, ora 19:00, në stadiumin “Elbasan Arena”.

UEFA ka përcaktuar edhe trupën gjykuese për këtë sfidë, ku drejtësinë e ndeshjes së parë do ta vendosin arbitra spanjollë. Kryesor i takimit është Hoze Maria Sançez, ndërsa ndihmës të tij janë anësorët Raul Kabanjero dhe Hoze Gallego Gracia. Gjyqtar i katërt është spanjolli Santiago Haime Latre.

LEXO EDHE  VIDEO/ Endri Çekiçi shkëlqen në Turqi, realizon dopietë

Takimi do të gjykohet nga një arbitër me eksperiencë në futbollin spanjoll, ku ka arbitruar edhe supersfidën mes Barcelonës dhe Real Madridit. Në karrierën e tij arbitri Hoze Maria Sqançez regjistron 266 ndeshje zyrtare, ku ka treguar se e ka “dorën e rëndë” sa i përket ndëshkimit me kartonë. Në këto 266 ndeshje ai ka akorduar 1535 kartonë të verdhë, 83 kartonë të kuq, si dhe ka dhënë 70 penallti.