Kapet 7.25 kg drogë në Durrës, sërish në kontenierët e kompanisë ‘Alba Exotic Fruit’! Detajet

Policia njofton zyrtarisht se 7.25 kg kokainë janë gjetur herën e tretë në konteinerët e kompanisë ”Alba Exotic Fruit” në Durrës.

Konfirmohet se dhe kjo goditje është në kuadër të dy sekuestrimeve të mëparshme më 13 dhe 23 korrik, teksa kësaj radhe janë kontrolluar disa konteinerë të po kësaj kompanie dhe është gjetur sërish kokainë.

Ndërkohë po vijon hetimi për dokumentimin e plotë të veprimtarisë kriminale të kësaj kompanie e cila importon fruta nga Amerika Latine.

NJOFTIMI NGA POLICIA

Port, Durrës

Vijon operacioni policor i koduar “Rada”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën trafikimit të lëndëve narkotike.

Sekuestrohet një tjetër sasi lëndë narkotike kokaine, në kontenierët për llogari kompanisë “Alba Exotic Fruit”.

Në vijim të operacionit “Rada” të nisur më datë 13.07.2021, në Portin e Durrësit, ku nga Task Forca permanente e përbërë nga Policia Kufitare, Strukturat Hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës dhe autoritetet doganore të Portit u gjetën dhe u sekuestruan 11 kg e 675 gr. lëndë narkotike kokainë, e duke vijuar përsëri në datën 23.07.2021, ku u gjetën dhe sekuestruan 6.5 kilogramë të tjera lëndë narkotike kokainë, mbaditen e sotme si rezultat i veprimeve hetimore, është bërë e mundur gjetja dhe sekuestrimi i një tjetër sasie  lëndë narkotike kokainë

Gjatë kontrollit të imtësishëm të ushtruar nga Task Forca permanente që vepron në Portin e Durrësit në disa kontenierë për llogari të kompanisë “Alba Exotic Fruit”, u gjet dhe u sekuestrua 7.25 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar kokainë.

Taks Forca permanente që operon në Portin e Durrësit vijon veprimet hetimore për dokumentinin e plotë të veprimtarisë kriminale të trafikimit të kokainës.

LEXO EDHE  Zgjedhjet lokale në Kosovë, KQZ jep informacionet e para mbi procesin