Mashtrimi 16.000 euro përmes Instagramit/ Arrestohet e reja

Një 31-vjeçare e cila akuzohet se ka mashtruar shumë qytetarë nëpërmjet mesazheve në Instagram, për përfitimin e licencës së farmacistit, është arrestuar.

Suela Kapidani u vu në pranga në Kavajë, në momentin e marrjes së shumës 10.000 euro, nga disa qytetarë që i kishte mashtruar.

Aksioni

Aksioni për ndalimin e saj i koduar “Premtimi i rremë”, u zhvillua nga sektori për Hetimin e Krimeve Kompjuterike në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim më Drejtorinë e Operacioneve Speciale, pas një hetimi disa javor.

“Në bazë të hetimeve të kryera, u bë e mundur që kjo shtetase të kapej në flagrancë nga Policia, në rrugën ‘Josif Budo’, në Kavajë, duke marrë shumën prej 10.000 euro, pasi kishte mashtruar disa shtetas, nëpërmjet komunikimeve në rrjetin social Instagram, me adresa false të krijuara me emra të punonjësve të një institucionit shtetëror, me pretendimin për t’i ndihmuar në nxjerrjen e licencës për ushtrimin e profesionit të farmacistit”, njoftoi policia.

LEXO EDHE  "Foltorja", Berisha: Mbështetje masive nga të rinjtë, kërkojnë një PD më të bashkuar

Nga hetimet e kryera rezultoi se kjo shtetase, nëpërmjet mashtrimit dhe veprimeve të saj, ka arritur të përfitojë në total 16.000 euro.

Gjithashtu, nga këqyrja e telefonit të saj janë gjetur edhe shumë biseda të tjera me persona të ndryshëm, me të cilët komunikonte me qëllim mashtrimin për përfitim të paligjshëm të parave.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 1 kompjuter, 2 aparate telefonike, 10.000 euro, 50.000 lekë të rinj dhe 61 fatura tatimore shitjeje.

Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve Kompjuterike në Departamentin e Policisë Kriminale, në bashkëpunim me Prokurorinë, po vijojnë hetimet për identifikimin e personave të tjerë që mund të jenë dëmtuar nga ky aktivitet, shtuan të njëjtat burime.