VIDEO/ Shpërthim i fuqishëm në Gjermani

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në ‘Chempark’, një qendër përpunimi mbeturinash të industrisë së kimikateve në qytetin Leverkusen të Gjermanisë, ku raportohet edhe për disa të lënduar.

Shpërthimi ka ndodhur në pjesën ku përpunohen mbeturinat, deklaroi kompania që operon incineratorin ‘Currenta’.

Chempark, një prej parqeve kimike më të mëdha në Europë, shkroi në Twitter se nuk është ende e ditur se çfarë e shkaktoi shpërthimin.

LEXO EDHE  Talebanët ndalojnë gratë dhe vajzat të punojnë, lejohen vetëm ato që ...

“Banorët duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të mbajnë dyert e dritaret të mbyllura”, shkruan Chempark.

Agjencia e mbrojtjes civile të qeverisë gjermane ka paralajmëruar për “rrezik ekstrem”.