Kursi i këmbimit/ Leku fiton terren në raport me valutat e huaja

Rritja e investimeve të huaja, rritja e remitancave dhe një sezon më i mirë turistik se një vit më parë forcuan pozitat e lekut në raport me monedhat e huaja në tregun e këmbimit valutor vendas.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane u zhvlerësua të martën me 0,05 lekë dhe këmbehet me 103,43 lekë, ndërsa euro humbi 0,04 pikë dhe këmbehet me 121,85 lekë.

LEXO EDHE  Duma në Kuvend: Programi juaj është një paçavure

Paundi britanik, krahasuar me një ditë më parë, ra në kuotën 142,54 lekë, duke u zhvlerësuar me 0,11 lekë.

Ndërsa franga zvicerane këmbehet me 112,61 lekë, ose 0,14 lekë më pak se një ditë më parë.