Dhuna ndaj gazetarit Gjençaj, Meta: Arbitrare, rast i përsëritur që kërkon ndëshkim

Pas incidentit të ndodhur mes policisë dhe gazetarit Ergys Gjençaj, ku ky i fundit ishte duke kryer detyrën dhe u ndalua brutalisht, ka reaguar edhe presidenti Ilir Meta.
Përmes një statusi në Facebook, Meta shprehet se dënon ashpër dhunën arbitrare të punonjësve të policisë.
Më tej Meta shprehet se ky rast është i përsëritur me reporterët dhe kërkon ndëshkim ligjor.
Postimi
Dënoj me forcë dhunën arbitrare të punonjësve të Policisë së Shtetit ndaj gazetarit të “News 24”, Ergys Gjençaj, i cili ishte në krye të detyrës dhe që gjithmonë ka dëshmuar profesionalizëm të lartë për informimin publik.
Ky rast i përsëritur i cënimit fizik të reporterëve meriton ndëshkim ligjor dhe është një tjetër incident i rëndë, që dëshmon se përdorimi i pajustifikuar i dhunës, veçanërisht ndaj përfaqësuesve të medias, është kthyer në një mentalitet shqetësues në radhët e Policisë, që duhet trajtuar me zero tolerancë, në përputhje me ligjin.
Duke shprehur solidaritetin dhe mbështetjen e plotë për të gjithë gazetarët kurajozë dhe të pavarur, theksoj se liria e medias është thelbësore për demokracinë dhe integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.

 

LEXO EDHE  Ekspertët: Programi i qeverisë ‘Rama 3’ rrezikon të mbetet në letër