Dhuna ndaj Ergys Gjençajt/ Vokshi: Reflekton sjelljen e kryeministrit me gazetarët

Partia Demokratike ka dënuar dhunën e policisë ndaj gazetarit Ergys Gjençaj.

Përmes një deklaratae për mediat deputetja e zgjedhur e PD, Albana Vokshi tha se dhuna ndaj gazetarit reflekton sjelljen e kryeministrit ndaj gazetarëve dhe medias.

Sipas Vokshit nuk ka justifikim që e përligj dhunën e policisë ndaj gazetarit.

Deklarata e Vokshit:

Shumë shqiptarë kanë ndjekur sot me shqetësim pamjet e rënda të dështimit të policisë për kapjen e një trafikanti droge dhe dhunimin e gazetarit që po raportonte për këtë ngjarje në Tiranë.

Gazetari i Televizionit News 24, Ergys Gjençaj, u përball sot padrejtësisht me brutalitetin shtetëror, ndërsa ishte më krye të detyrës, i identifikuar si gazetar.

Pamjet që shpërndau News 24 janë tronditëse për gjendjene mjeruar të lorosë së medias më Shqipëri, por edhe të luftës kundër krimit të organizuar, që mban në këmbë qeverinë e Edi Ramës.

Një trafikant i dyshuar droge sfidon një grup me policë në mes të ditës. Ai i ikën policisë, siç duket qartë nga pamjet e news 24. Dhe ky është nga ato rastet, kur deshtimin e vet policia e mbulon me dhunë ndaj gazetsrëve.

Ergys Gjonçaj po raportonte, po kryente detyrën, po filmonte edhe me celular, ndersa policët sillen si bandat. I marrin celularin me te cilin po filmon dhe po rapeotin, e teajtojnë dhunshëm, pa treguar respekt për informimin  e publikit. Pra, kemi një në gazetR të shtrirë përtpkë mga polciia, si të ishte më vendet më regjim zyrtar autokratik, jo në një vend që synon të anëtarësihet në NATO.

Kjo pamje është pasqyra e vërtetë e qeverisjes 8 vieçare të Edi Ramës. Lë kriminelët të largohen dhe dhunojnë gazetarët, që janë në vijën e parë për të raportuar dhe, në shumë raste, për të ndohmuar policinë e shtetit.

Partia Demokratike e dënon këtë sjellje britale të përsërotir të forcave të policisë me gazetarët. As Ergys Gjençaj,l dhe asnjë gazetar nuk duhet të preket me dorë nga shteti, nga pushteti, nga politikanët! Megjithë problemet e mëdha të medias, gazetarët duhet të jenë të paprekshëm në kryerjen e detyrës!

Asnjë justifikim i policisë nuk e përligj dot dhunën e ushtruar ndaj gazetarit të Neës 24, ndërsa ishte në krye të detyrës.

Për shumë qytetarë është e qartë se sjellja brutale e policisë ndaj gazetarëve buron nga sjellja e ngjashme e kryeministrit me mediat.

Është ai që sulmon i pari, që i intimidon dhe i shantazhon gazetarët. Veprimet e tjera të policëve të papërgjegjshëm apo arrogantë janë pasojë e gjuhës dhe veprimeve të dhunshme të kryeministrit.

Gjuha denigruese ndaj gazetarëve u theksua si një shqetësim kryesor i raportit të OSBE/ODIHR për zgjedhjet. Raporti që konfirmoi masakrën zgjedhore të 25 prillit me blerjen e votës dhe përdorimin e shtetit, vë në dukje se gazetarët janë censuruar dhe janë gjendur përballë presionit dhe korrupsionit.

Dhuna ndaj gazetarëve, njësoj si blerja e votës, nuk ka lidhje me demokracinë dhe shtetin ligjor! Partia Demokratike do të jetë gjithmonë në krah të gazetarëve, sepse ne vlerësojmë se zëri i tyre duhet të shkojë sa më i vërtetë tek qytetarët!

LEXO EDHE  Ndarja nga jeta e Vehap Xhindolit, Meta mesazh ngushëllimi