Covid-19 në Shqipëri, 31 raste të reja. Harta e shpërndarjes

Gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitiv me Covid-19, 31 qytetarë nga 3628 testime të realizuara. Ndërkohë që janë 14 të shëruar dhe nuk ka asnjë humbje jete.

Rastet e reja janë evidentuar: 7 në Elbasan, nga 6 raste në Tiranë, Lezhë, 3 në Kukës, 2 në Korçë, nga 1 rast në Shkodër, Fier, Has, Gjirokastër, Sarandë, Dimal, Kuçovë.

Aktualisht janë 269 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin, nga të cilët 104 në Tiranë.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 13 pacientë, duke pasur një rritje të numrit të tyre, krahasuar me ditët e fundit.

LEXO EDHE  A është varianti Delta i koronavirusit më i keq për fëmijët?

Statistika (27 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 31
Të shëruar në 24 orë 14
Të shtruar në spitale 13
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3628

Testime totale 885,728
Raste pozitive 132,922
Raste të shëruara 130,166
Raste Aktive 300
Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 104
Elbasan 40
Kukës 32
Lezhë 29
Vlorë 27
Durrës 17
Fier 16
Shkodër 13
Berat 9
Korçë 9
Gjirokastër 4