Skandali i patronazhistëve/ Raporti final i OSBE: Ja si e përdori Rama shtetin për të manipuluar zgjedhjet

Raporti final i OSBE-ODHIR, ka nxirë zgjedhjet e 25 prillit dhe si ato u përdorën nga Rama dhe ministrat e tij për të fituar pushtetin.

‘Shqipëria ka probleme me ruajten e privatësisë të të dhënave personale të votuesve.

Ministrat e qeverisë dhe bashkitë përdorën fonde publike duke keqpërdorur paratë publike në fushatën elektorale.

Pati tentativa për të nxitur vota pro partisë në pushtet duke lejuar ndërtimet pa leje gjatë fushatës.

Ka raportime se shumë zyrtarë publikë bënë presion tek grupet vulnerabël për të votuar partinë në pushtet.

LEXO EDHE  Rëndohet situata/ 826 të infektuar në 24 orët e fundit në Shqipëri, 10 v*ktima, më i riu 30 vjeç

Organet ligjzbatuese duhet të hetojnë akuzat për keqpërdorimin e burimeve shtetërore gjatë fushatës.

Gjatë fushatës rezultoi se të dhënat e 900 mijë qytetarëve dhe preferencate tyre politike u bënë publike.

Opozita dhe Presidenti i kërkuan SPAK që të hetonte keqpërdorimin e këtyre të dhënave. Publikimi i paautorizuar i të dhënave të votuesve është një dhunim i privatësisë së tyre’