Forcat luftarake amerikane do të largohen nga Iraku deri në fund të vitit

Presidenti Joe Biden ka thënë që forcat luftarake amerikane do të largohen nga Iraku deri në fund të këtij viti, megjithëse trupat do të vazhdojnë të stërvitin dhe këshillojnë ushtrinë Irakene.

Njoftimi erdhi pasi Z. Biden zhvilloi bisedime me Kryeministrin Irakian Mustafa al-Kadhimi në Shtëpinë e Bardhë.

Aktualisht janë 2,500 trupa amerikane në Irak duke ndihmuar forcat lokale të kundërshtojnë ato që kanë mbetur nga grupi i Shtetit Islamik.

Numrat e trupave amerikane ka të ngjarë të qëndrojnë të njëjtë por lëvizja po shihet si një përpjekje për të ndihmuar Kryeministrin Irakian.

Prania e SHBA në Irak është bërë një çështje e madhe që kur gjenerali i lartë iranian Qasem Soleimani dhe udhëheqësi i një milicie myslimane shiite të mbështetur nga Irani u vranë në një sulm me dron amerikan në kryeqytetin Bagdad vitin e kaluar.

LEXO EDHE  Erdogan në Asamblenë e OKB: Talebanëve u mungon lidershipi gjithëpërfshirës, ka vetëm disa sinjale ndryshimi

Partitë politike të rreshtuara në Iran kanë kërkuar tërheqjen e të gjitha forcave nga koalicioni global i udhëhequr nga SH.B.A. kundër IS, pavarësisht kërcënimit të vazhdueshëm të paraqitur nga grupi xhihadist suni.

Milicët Shia ndërkohë janë akuzuar nga SH.B.A. për kryerjen e qindra sulmeve me raketa, mortaja dhe dronë mbi bazat ushtarake Irakiane që presin forcat e koalicionit në një përpjekje të dukshme për t’i bërë presion që të largohen.