Asnjë humbje jete/ Ja sa raste të reja me Covid janë evidentuar në Shqipëri. Harta e shpërndarjes

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë evidentuar 16 raste me Covid-19 nga 2760 testime të realizuara, ndërkohë që janë shëruar 13 pacientë dhe nuk ka humbur jetën asnjë person nga koronavirusi.

Shifrat u bënë publike nga Ministria e Shëndetësisë, sipas të cilës, rastet e reja janë konfirmuar në këto bashki: 4 raste në Elbasan, 3 në Tiranë, nga 2 raste në Lezhë, Kavajë, nga 1 rast në Durrës, Korçë, Kukës, Has, Lushnje.

Aktualisht janë 283 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin, nga të cilët 100 janë në Tiranë.

LEXO EDHE  Dash Shehi: Llalla peshku i madh? Boll duke mashtruar shqiptarët

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 11 pacientë.

Statistika (26 Korrik 2021)
Raste të reja ditore 16
Të shëruar në 24 orë 13
Të shtruar në spitale 11
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 2760

Testime totale 880,100
Raste pozitive 132,891
Raste të shëruara 130,152
Raste Aktive 283
Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 100
Elbasan 34
Kukës 31
Vlorë 26
Lezhë 25
Durrës 19
Shkodër 16
Fier 15
Berat 7
Korçë 7
Gjirokastër 3