Plagosi dy shokët për një gërvishtje makine, e shkuara e errët e Aldo Gjinit

Aldo (Iamandi) Gjini është vetëm 31-vjeç, por skeda kriminale është e mbushur me tenativë vrasje në Luksemburg dhe Shqipëri, drogë dhe trafik armësh e municionesh. I riu që prej shkurtit të këtij viti ishte i shpallur në kërkim nga EUROPOL-i lëvizte i qetë dhe i pashqetësuar në Tiranë dhe kudo nëpër Shqipëri. Por cila është e shkuara e 31-vjeçarit që mbrëmjen e djeshme plagosi dy të rinj, shokë mes tyre për një gërvishtje makine në rrugën “Todi Shkurti”.

E shkuara në Itali

Në vitin 2016 ai u arrestua në Askoli të Italisë së bashku me vëllanë dhe një tjetër person me akuzën e shpërndarjes së lëndëve narkotike, heroinë dhe hashash. Por pas mbylljes së hesapeve me drejtësinë italiane nuk hoqi dorë nga problemet.

Plagosja në Luksemburg

Katër vite më vonë, në 24 nëntor 2020 rreth orës 22:30 në Remich në jug-lindje të Luksemburgut shqiptari Aldo (Iamandi) Gjini akuzohet se tentoi që të vrasë një person me armë zjarri, por fatmirësisht shënjestra shpëtoi, pasi plumbat e kapën në këmbë. Gjini arriti që të largohet duke u arratisur drejt atdheut.

LEXO EDHE  Makina inteligjente gjobit 540 shoferë në 24 orë

Ndërkohë që në 11 shkurt të këtij viti u lëshua urdhër arresti ndërkombëtar. Autoritetet në Luksemburg e konsiderojnë shqiptarin “jashtëzakonisht të rrezikshëm”. Mediat në Luksemburg shkruanin asokohe se 31-vjeçari “i shumëkërkuar jetonte në Bruksel dhe lëvizte me Mercedes G-AMG”.

Kujtojmë si ndodhi ngjarja 

Nga të dhënat e para nga grupi hetimor, mësohet se dy të plagosurit që janë shokë mes tyre u konfliktuan me Gjinin pas një gërvishtje me makinat.

Në momentin që dy të rinjtë Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi u ulën në lokalin që ndodhet në kompleksin “Grand”, Gjini ka shkuar dhe pas debatit verbal i ka qëlluar me armë.

Gjoka 32 vjeç ka marrë një plumb në shpatull, ndërsa Marashi 28 vjeç u qëllua në gjoks. Dy të rinjtë janë transportuar në spital, ndërsa Marashi është në gjendje të rëndë për jetën./ABC