E rëndë/ Morën vaksinën AstraZeneca, vdesin 2 pacientët

Vaksina AstraZeneca është rikthyer me skandalin. Mësohet se në Australi, 2 persona kanë ndërruar jetë, pasi morën dozën e parë të kësaj vaksine. Sipas mediave ndërkombëtare, shtetasit ndërruan jetë si pasojë e mpiksjes së gjakut, efekt që ta jep vaksina në fjalë.

Viktimat janë një burrë 44-vjeçar në Tasmani dhe një grua 48-vjeçare në Victoria. Thuhet se numri i njerëzve që vdiqën nga mpiksja e gjakut për shkak të 6,1 milionë dozave të vaksinës AstraZeneca të administruara që nga fillimi i aplikimit të vaksinave në Australi u rrit në 6 me viktimat e fundit.

LEXO EDHE  Nuk gjeti mjaftueshëm para për të vjedhur, hajduti i lë një letër pronarit të shtëpisë