“Një votë 85 lekë”, Braho: Ky fond shërben për kompensim

Anëtari i Komisionit të Sanksioneve dhe Ankesave, Ledio Braho, ka komentuar në studion e Oranews, vendimin e Komisiontit Qendror të Zgjedhjeve, i cili miratoi ditën e sotme shpërndarjen e fondeve për partitë politike mbi bazën e votave që morën në zgjedhjet e 25 prillit.

Sipas Brahos, zgjedhjet e 25 Prillit ishin më të kushtueshme gjatë gjithë historisë së Shqipërisë, për shkak të teknologjisë.

Më tej bënë me dije se vlera për një votë të vlefshme është 85 lekë, teksa shton se kjo fazë shërben edhe për kompensimin e atyre partive politike, që nuk kanë marrë pagesë përpara zgjedhjeve.

“Sot komisionari shtetëror i zgjedhjeve ka miratuar një sërë vendimmarrjesh, një prej të cilave veçohet dhe përllogaritja e vlerës së një vote, ku përllogaritet në bazë të buxhetit që ishte parashikuar për partitë politike, buxhet që është shpërndarë paraprakisht përpara zgjedhjeve.

LEXO EDHE  ‘Hape derën o k***’/ Ja çfarë deklaroi në polici personi që refuzoi urdhërin për kontroll! Emri (Video)

Ka dalë që vlera për një votë të vlefshme është 85 lekë. Tani kjo fazë shërben edhe për kompensimin e atyre partive politike, atyre subjekteve zgjedhore që nuk kanë marrë pagesë përpara zgjedhjeve. Partitë politike kanë qenë sot pjesë e vendimmarrjes, por kanë edhe afatin e animimeve që mund t’i ankimojnë këto vendime”, tha Braho.