Mbolli parcelat me drogë, arrestohet 60-vjeçari në Lezhë (EMRI)

60-vjeçari Prenge Brunga, është arrestuar nga policia pasi në tokën në pronësi të tij në fshati Krajën në Lezhë kishte nisur të kultivonte bimë narkotike. Policia njofton se materialet tashmë i kanë kaluar Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë. Ndaj 60-vjeçarit rëndon akuza për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”.

Vijojnë kontrollet për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e tentativës për kultivim të bimëve narkotike. Goditet një tjetër rast i tentativës për kultivim të bimëve narkotike, vihet në pranga 1 shtetas.

Shërbimet e Policisë Lezhë, në zbatim të planit të masave për kontrollin e territorit me qëllim parandalimin e kultivimit të kanabisit, kanë vijuar kontrollet në sipërfaqe të pyllëzuara, banesa të braktisura nga pronarët, ish-reparte ushtarake dhe në ato banesa për të cilat disponohet informacion policor se mund të ketë tendencë për kultivim të bimëve narkotike.

Si rezultat i kontrolleve, në fshatin Krajën, Lezhë, në tokën në pronësi të tij, është konstatuar në tentativë për të kultivuar bimë narkotike, shtetasi P. B., 60 vjeç, banues në Ishull Shëngjin, Lezhë, i cili është vënë në pranga nga shërbimet e Policisë.   

 

LEXO EDHE  Aksidenti tragjik në Kroaci/ Një nga pasagjeret rezulton e zhdukur, familjarët: Nuk është as në spital ...

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”, njofton policia.