Përplasjet në PD, Zhupa: Kur ka garë ka humbës dhe fitues

Deputetja demokrate, e zgjedhur më 25 prill, Ina Zhupa, u shpreh në një intervistë për Faxnews, se Kuvendi Kombëtar i PD tregoi edhe njëherë se ku ndryshon Partia Demokratike nga çdo forcë tjetër politike në vend.

Sipas saj, ky Kuvend tregoi forcën, bashkëpunimin e brendshëm, duke i shtrirë dorën të gjithë asaj pjese të shoqërisë, që kërkon medoemos ndryshimin e madh.

Duke komentuar zërat kundër, Zhupa u shpreh se, çdo anëtar i PD meriton të promovohet dhe se kudo ku ka një garë të brendshme, ka gjithmonë disa emra që fitojnë dhe disa të tjerë që humbin, por kjo nuk do të thotë që për humbësit kjo do të jetë fundi i marrëdhënies së tyre me PD.

“Kuvendi Kombëtar i PD tregoi se sa shumë ndryshon PD nga PS apo edhe nga gjithë spektri politik shqiptar. Me këtë kongres ne treguam forcën tonë, bashkëpunimin, i shtrimë dorën shoqërisë për tu bashkuar të gjithë kundër regjimit dhe për të arritur ato rezultate, të cilat shqiptarët i kërkuan dhe për të cilat ata kanë nevojë. Për mua çdo anëtar i PD meriton të promovohet. Megjithatë kur ka një garë të brendshme ka gjithmonë disa emra që fitojnë dhe disa të tjerë që nuk e arrijnë dot këtë, por megjithatë kjo nuk mund të konsiderohet si fundi i marrëdhënies me Partinë Demokratike, përkundrazi të gjithë duhet të vijojnë të jenë kontribuues të kësaj force politike, sepse kjo ndryshon vetëm një pozicion në strukturat vendimmarrëse të PD.”, u shpreh Ina Zhupa.

LEXO EDHE  Shkoi në gjendje të rëndë në spitalin e Vlorës, kush është 23-vjeçarja që ndërroi jetë

Duke folur për legjislaturën e re, Zhupa u shpreh se Partia Demokratike do të jetë në Kuvendin e ri, pasi sipas saj beteja e tyre do të vazhdojë nga aty, për tu përpjekur për të minimizuar maksimalisht masakrën që PS po bën në këtë vend, duke qenë zëri dhe mbrojtësi i interesave të qytetarëve shqiptarë në atë sallë.

“Ne jemi në çdo skaj të vendit. Beteja jonë do të vazhdojë edhe në Parlament. Ne do të mundohemi të minimizojmë masakrën që po bën Partia Socialiste me vendimet e saj në dëm të vendit dhe do të jemi zëri i qytetarëve dhe do të mbrojmë interesat e tyre. Ne do të jemi në Parlament, sepse Parlamenti është një fushë-betejë e rëndësishme, të cilën ne kemi rastin tashmë që të bëjmë të gjitha propozimet, betejën tonë edhe për ndryshime të rëndësishme që prekin qytetarët shqiptarë.”, tha Zhupa.