Sfida ndaj AEL, flet Brdariç: I dimë pikat e dobëta të kundërshtarit, Vllaznia ime gati për betejë

Thomas Brdariç rikthehet të flasë për Vllazninë, pas pezullimit që pati ndeshjen e kaluar ndaj Sirokit.

Përpara nisjes së skuadrës shkodrane drejt Qipros për ndeshjen e parë të turit të dytë eliminator ndaj AEL Limassol, trajneri i skuadrës foli në konferencë për shtyp ku theksoi se ekipi i tij është gati për një betejë tjetër.

“Mendoj se lojtarët e mi janë gati të shkojnë në një betejë të madhe sepse është ekip serioz. Duhet të jemi shumë shumë të përgatitur për këtë ndeshje”.

A e keni studiuar kundërshtarin?

“Kemi parë shumë video, kemi parë shumë zgjidhje se si mund të luajmë ndaj AEL. Ata kanë bërë disa ndryshime në merkato dhe kanë marrë lojtarë të rinj që nuk i njohim por gjithsesi kanë lojtarë me cilësi. Mendoj se edhe ata kanë pikat e tyre të dobëta ku ne mund t’i godasim. Duhet të tregojmë formë të mirë ndaj tyre dhe të marrim rezultat të mirë”.

UEFA iu përgjigj thirrjes tuaj për ndryshimin e orarit të ndeshjes, a jeni i kënaqur?

“Ishim të surprizuar në fillim me orarin e ndeshjes sepse nuk ishte një orar i mirë për këtë nivel profesional, bëmë një kërkesë që u pranua dhe do të jetë një orar tjetër më të mirë ky të dyja skuadrat mund të japin më të mirën gjatë ndeshjes”.

Vllaznia a duhet të jetë më e kujdesshme në këtë ndeshje në prapavijë apo duhet të vijojë të bëjë lojën e saj?

LEXO EDHE  Rritet interesimi për Manaj-n, klubi i La Ligës tenton sulmuesin e Barçës

“Taktika është diçka speciale që më përket mua por unë mendoj se duhet të jemi të përgatitur shumë, me shumë vetëbesim që të bëjmë detyrën sepse presim një kundërshtar agresiv dhe ndoshta do të kenë një shtysë të madhe nga tifozët pasi do të kenë 75% të kapacitetit të stadiumit me spektakorë. Përgatitja jonë duhet të jetë më e mirë se në ndeshjen e parë dhe duhet t’i japim një fytyrë tjetër ekipit tonë”.

Trajneri i AEL ka përgëzuar Vllazninë dhe tifozët e saj, a është kjo një strategji e tij?

“Mendoj se është normale që në këto nivele, kundërshtari të vlerësojë ekipin tjetër. Nuk më intereson shumë se çfarë ndodhë në anën tjetër por ekipi im që të jape maksimumin. Më mjafton që t’iu garantoj se ekipi do të shkojë dhe të japë maksimumin atje”.

Po flitet shumë për talentin Coba pas golit të shënuar, a do të ketë hapësira për të në Qipro?

“Mendoj se të gjithë që luajtën në ndeshjen e kaluar dhanë maksimumin dhe bënë shumë mirë. Coba është djalë punëtor dhe djalë i mirë, është pjesë e skuadrës dhe një djalë që është rritur shumë këto javë. Ai është një shembull i vërtetë sesi një lojtar mund të kalojë nga Akademia tek ekipi i parë dhe duhet të vazhdojë kështu”. – tha Brdaric.