Votimi për Këshillin Kombëtar të PD, Gjana: Ja kur pritet lista e fituesve

Jemin Gjana, kryetari i Komisionit Zgjedhor në PD, u shpreh mbrëmjen e sotme, se në votimin për zgjedhjet e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të PD, kanë marrë pjesë 5300 delegatë me të drejtë vote. Sipas Gjanës në garë janë 598 kandidatë, për 300 vendet e Këshillit, ndërsa sqaroi se 45 do të jenë nga FRPD dhe rreth 100 do të jenë zonja dhe zonjusha.

LEXO EDHE  Sa të rrezikuar jemi nga varianti "Delta"? Ja çfarë thotë mjeku shqiptar në Itali

Sipas tij, pjesa tjetër janë kandidatët që kanë emrin në listën e votuar nga delegatët e Kuvendit Kombëtar.

Gjana tha se procesi i numërimit mund të zgjasë deri në orët e para të së dielës, pasi është një proces kompleks.

“Besoj se pas mesnatës mund të kemi një rezultat mbi emrat e anëtarëve të rinj të Këshillit Kombëtar”, tha Gjana.