Merkato në Superiore/ Revolucion te Dinamo, sa ndryshime te Partizani e Kukësi

Mendja te sezoni i ardhshëm, 2021-2022. Në 10 klubet e Superiores kanë nisur nga puna për të nënshkruar kontratat e reja. Shumë futbollistëve u kanë përfunduar marrëveshjet dhe pritet të ketë një numër të konsiderueshëm rinovimesh.

Gjithashtu edhe shumë lojtarë do të largohen. Normalisht ata do të zëvendësohen me të tjerë. Abcnews.al sjell të përditësuara lëvizjet e bëra në klubet e Superiores deri në këto momente.

TEUTA
Afrime: Hristijan Dragarski, Blerim Kotobelli, Pepi Gorgiev, Taulant Seferi (Huazim për Europën), Sherif Kallaku, Adolf Selmani, Santiago Selmani
Largime: Iran Jr., Denis Pjeshka, Aleksandros Kouros, Dejvi Bregu

VLLAZNIA
Afrime: Egzon Shimaj, Darko Bulatovic, Fahrudin Djurdjevic, Geralb Smajli, Mersian Muliu, Liridon Latifi, Klejdi Paloka, Wellinton Gustavo (Gigante)
Largime: Herald Marku, Aleksandar Isaevski, Demir Imeri, Albion Avdijaj, Salim Cisse, Dajan Shehi, Nertil Hoxhaj, Elom Nya-Vedji

PARTIZANI
Afrime: Agim Dajçi (rikthim nga huazimi), Emiljano Musta, Herald Marku, Dajan Shehi, Arinaldo Rrapaj, Filip Gligorov, Eljon Sota, Aleksandar Damçevski
Largime: Roberto Dominguez, Donald Mëllugja, William Cordeiro, Erald Çinari, Jasir Asani, Eneo Bitri, Hektor Idrizaj, Esin Hakaj, Rron Broja, Esat Mala, Livio Malaj, Ferhan Hasani

LAÇI
Afrime: 
Klinti Qato, Saliou Guindo, Bashkim Velija, Marco Roganovic, Mario Dajsinani, Dejan Zarubica, Renato Zico
Largime: Kyrian Nwabueze, Adolf Selmani, Dorian Kërçiku, Klejdi Rapo, Bryan Joel Rodriguez, Albion Marku, Redon Xhixha, Erhun Obanor, Edmir Sali, Emiljano Musta

LEXO EDHE  E rëndë/ Goditet në kokë me çekiç në stadiumin olimpik, vdes atletja 19 vjeçare

TIRANA
Afrime: 
Vesel Limaj, Realf Zhivanaj, Florian Përgjoni, Redon Xhixha
Largime: 
Elton Cale, Agustin Torassa, Idriz Batha, Kristi Vangjeli, Jurgen Vrapi, Taulant Seferi (huazim për kupat e Europës)

KUKËSI
Afrime: 
Ardit Hila, Klejdi Daci, Edison Ndreca, Edi Basa, Alija Krnic, Kreshnik Bahtiri, Donald Rapo, Vitor Feijao, Shqiprim Taipi
Largime:
Patrick Eze, Numan Kurdic, Vesel Limaj, Mehdi Hetemaj, Godberg Cooper, Matheus Leiria, Mate Tsintsadze, Rolandas Baravykas, Blerim Kotobelli, Besir Demiri, Agim Ibraimi

SKËNDERBEU
Afrime: 
Shkëlzen Ruçi, Jurgen Vrapi, Ardit Nikaj, Murilo Augusto
Largime:
Shqiprim Taipi, Mario Dajsinani, Arinaldo Rrapaj, Bekim Rexhepi, Leard Sadriu

KASTRIOTI
Afrime: 
Franci Lena, Redon Danaj (Rikthime nga huazimet), Edon Hasani, Edmir Sali
Largime: 
Patrik Bardhi, Realf Zhivanaj, Ermir Rezi, Amer Duka, Xhulio Mehmeti, Arbër Basha, Silvester Shkalla, Silvio Vokrri, Klejdi Daci, Fjorald Deliaj, Laurenc Xheka

DINAMO
Afrime: 
Patrik Bardhi, Xhuliano Skuka, Aleksandar Sofranac, Dorian Kërçiku, Marin Abazaj, Enis Gavazaj, Goran Siljanovski, Aleksandar Isaevski, Besir Demiri, Rimal Haxhiu, Agim Ibraimi
Largime: 
Emiljano Hidri, Artion Alillari, Moustapha Djidjiwa, Miklovan Pere, Dejvi Bilali, Nico Paterni, Xhuliano Boçi, Erald Kolgega, Klaudio Hyseni

EGNATIA
Afrime: 
Franc Ymeralilaj, Arbër Çyrbja, Bledar Lila, Michael Agbekpornu, Besart Krivanjeva
Largime: 
Marcos Ramos, Orian Xhemalaj, Jurgen Vogli, Brixhild Brahimaj, Endrien Magani, Alked Çelhaka