Heqja e shtatoreve të Nënë Terezës, Berisha: Dëshmi e urrejtjes atërore të Edvin Ramës

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar përmes rrjeteve sociale lidhur me heqjen e shtatoreve të Nënë Terezës nga Tirana dhe aeroporti ndërkombëtar i Rinasit.

Berisha e konsideron këtë si dëshmi të urrejtjes atërore të Edvin Kristaq Ramës.

Në postimin e tij në rrjetin social, Berisha shkruan se duke përzënë Shën Terezën, gruan më të famshme të kohës, shqiptaren më të përmendur të të gjitha kohërave Edvin Kristaq Rama përshtat në kushte të reja qëndrimin çnjerëzor të etërve të tij mizor ndaj saj.

Postimi nga Sali Berisha

Heqja e shtatoreve te Nene Terezes nga kryeqyteti dhe aeroporti, si deshmi e urrejtjes aterore e Edvin Kristaq Rames.

Miq, sapo erdhi ne pushtet Edvin Kristaq Rama ne nje akt te vertet antikombetar hoqi nga Tirana dhe sheshi i aeroportit nderkombetar qe mban emrin e nobelistes, shenjtores Nene Tereza.

Duke perzene Shene Terezen, gruan me te famshme te kohes, shqiptaren me te permendur te te gjitha kohrave Edvin Kristaq Rama pershtat ne kushte te reja qendrimin çnjerezor te etreve te tij mizor ndaj saj.

LEXO EDHE  Temperatura deri në 40 gradë, ja si do të jetë moti sot

Ata per 42 vite nuk lejuan Shenjtoren e gjalle qe me virtutet e shpirtit te saj kishte pushtuar si askush tjeter mendjet dhe zemrat e mbare njerezimit te hynte ne Shqiperi. Ata ne nje akt urrejtje patologjike ndaj Nene Terezes nuk e lejuan ate te takonte per se gjalli nenen dhe motren e saj qe perjetonin per shkak te saj shkallen me te thelle te persekutimit dhe mjerimit. Me shpirtin e tyre katran prej terroristesh nuk e lejuan te hynte ne Shqiperi te ndahej me nenen e vet dashur dhe ta percillte ate ne banesen e fundit.

Pikerisht ne zbatim te qendrimit te tyre çnjerezor ndaj Nene Terezes “Paulini” largoi nga Tirana dhe Sheshi i aeroportit nderkombetar te Tiranes qe mban emrin Nene Tereza shtatoret e Shenjtores shqiptare.