Del jashtë kontrollit zjarri në ishullin grek, evakuohen pushuesit

Zjarri që shpërtheu të enjten pasdite në ishullin Samos në Greqi ka dalë jashtë kontrollit. Drejtuesi lokal i kësaj zone kërkoi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Kreu i Zjarrfikësve, Ioannis Stamoulis, koordinator i Operacioneve në Egje dhe Kretë, e përshkroi situatën si të vështirë.

Siç tha ai “shpërthimet e zjarrit në Vourliotes janë shpërndarë dhe zjarri për shkak të erërave drejtohet në jug, drejt malit”.

LEXO EDHE  Ballkani i hapur/ LDK kundër: Nismë e dëmshme për shqiptarët në rajon

Ndërkohë, Departamenti i Zjarrfikësve në Samos dhe policia vazhduan me evakuimin paraprak të dy hoteleve të vendosura pranë frontit të zjarrit.

Një total prej 210 personash thuhet se po evakuohen. Gjithsej 37 zjarrfikës me 15 automjete, tre helikopterë, tre aeroplanë dhe zjarrfikës vullnetarë janë të përfshirë në betejën me flakët.